رفتن به محتوا رفتن به پابرگ

حسابداری

حسابداری از جمله رشته‌هایی است که می‌توان ادعا کرد مدیران کسب و کارها و صاحبان مشاغل به آن بسیار توجه دارند و در نتیجه همین توجه افراد زیادی به دلیل بازار کار خوب حسابداری، این رشته را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب می‌کنند. آشنایی کامل با حسابداری و انواع گرایش‌های آن انتخاب درست حوزه کاری و موفقیت در آن را باعث می‌شود. در این مقاله قصد داریم به طور lمختصر با حسابداری و شاخه‌های آن، وضعیت بازار کار حسابداری و آینده شغلی آن آشنا شویم تا بتوانیم تصمیمی درست برای انتخاب این گرایش چه برای تحصیل و اشتغال و چه استخدام حسابدار مناسب برای کسب و کار خود را اتخاذ نماییم.

در این مقاله میخوانیم : 
 • تعریف حسابداری به زبان ساده
 • مروری کوتاه بر تاریخچه حسابداری
 • مهارت‌های مورد نیاز حسابدار
 • فرمول معادله حسابداری
 • فرصت های کاری برای دانش آموختگان رشته حسابداری
 • آشنایی بیشتر با شاخه ها و گرایش های حسابداری
 • جایگاه نرم افزارهای حسابداری در دنیای حسابداری امروز
 • بررسی انواع نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار
تعریف حسابداری به زبان ساده

برای آشنایی با هر مبحثی نیاز است که در ابتدا یک تعریف کلی از آن را بدانیم. حسابداری نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به اهمیت آن در دنیای کسب و کار امروز، آشنایی با حسابداری و تعریف دقیق آن به ویژه برای صاحبان مشاغل و افرادی که تمایل دارند در این حوزه تحصیل کرده و مشغول به کار شوند، لازم است.برای حسابداری می توان تعاریف متعددی بیان کرد که مهم ترین نکته در تعریف آن ضرورت در نظر گرفتن سمت کاری حسابدار برای تمامی مشاغل است. زیرا امروزه بدون حسابداری اصولی و حرفه ای امکان موفقیت کسب و کار و رشد هرچه بیشتر در حوزه فعالیت غیرممکن می‌شود.

حسابداری شامل تمام فرآیندهای ثبت امور مالی مرتبط به کسب و کار است. می توان حسابداری را سیستمی تعریف کرد که در آن جمع آوری و طبقه بندی، ثبت و خلاصه کردن اطلاعات و در نهایت تهیه گزارش های مالی در قالب شکل و مدل های خاص انجام می شود.

ثبت اطلاعات : اولین و اصلی ترین عملکردی که برای حسابداری تعریف می شود، ثبت معاملات مختلفی است که در شرکت انجام می شود.

خلاصه کردن اطلاعات : نتیجه معاملات ثبت شده در شرکت، داده های خامی است که اهمیت چندانی ندارند و به همین دلیل نمی توان از آنها برای تصمیم گیری های مهم بهره برد. برای ارزشمند کردن این داده ها، حسابدار آنها را پس از تحلیل در دسته بندی های مخصوص ثبت می کند.

تهیه گزارش : صاحبان یک کسب و کار و سهامداران آن تنها از طریق گزارش های مختلف می توانند از وضعیت کسب و کار و هر آنچه در آن اتفاق افتاده است آگاهی یابند. بنابراین یک حسابدار باید گزارش های مالی مختلفی را در بازه های زمانی تعیین شده و به ویژه در پایان سال به تصمیم گیرندگان ارائه دهد.

تجزیه و تحلیل اطلاعات : در حسابداری ثبت جریان های مالی و ارائه گزارش های مختلف به تنهایی معنایی ندارد. در کنار این ها، حسابدار باید قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصل از گزارش های مالی مختلف را داشته باشد تا بتواند از طریق تحلیل اطلاعات، نحوه عملکرد شرکت در بازه زمانی مشخص را تعیین و در تصمیم گیری بهتر برای رسیدن به اهداف سازمانی به مدیریت کمک نماید.

اطلاعات جمع آوری شده در حسابداری علاوه بر اینکه در اختیار مدیران سازمان برای تصمیم گیری برنامه های آتی قرار می گیرد، باید به ذی نفعان برون سازمانی و مقامات مالیاتی نیز ارائه شود.

تعریف ساده ای از حسابداری

اغلب گزارشات حاصل از حسابداری در قالب صورت های مالی و در بازه های زمانی حداکثر یک ساله تهیه و ارائه می شوند. این گزارشات خلاصه ای از معاملات مالی سازمان در طول دوره مالی، عملکرد سازمان، وضعیت مالی و جریانات نقدی آن را نشان می دهد. بنابراین حسابداری با اعداد و ارقام مالی یک سازمان یا شرکت در ارتباط است و به همین دلیل کسی که مسئولیت حسابداری را برعهده می گیرد باید در کنار علاقه به مباحث ریاضی، توانایی تجزیه و تحلیل منطقی حساب ها و جریان مالی را داشته باشد.

مروری کوتاه بر تاریخچه حسابداری

جالب است بدانید در اولین نوشته های کشف شده از دوران باستان، گزارش های مالیاتی ثبت شده بر لوح های سفالی از مصر و بین النهرین وجود دارد که قدمت آن به 3300 تا 2000 سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. بنابراین می توان ادعا کرد حسابداری در زندگی بشر قدمتی دیرین دارد. از نظر بسیاری بحث حسابداری به روش اصولی و نوین به سال 1494 میلادی برمی گردد؛ آن زمان که لوکا پاچیولی محقق و استاد ریاضی ایتالیایی کتاب summa را منتشر کرد. یکی از فصل های این کتاب به حسابداری اختصاص داده شده که در آن نویسنده برای اولین بار واژه “سیستم حسابداری دوطرفه” را به عنوان روش ونیزی توصیف می کند.

شاید به همین دلیل است که پاچیولی را با عنوان پدر حسابداری مدرن معرفی می کنند.همانطور که می دانید سیستم حسابداری دوطرفه یک حساب دفتری است که شامل ثبت در ستون بدهکار و ستون بستانکار برای معاملات است. وی برای اولین بار در کتاب خود در فصل حسابداری به تعریف واژه ترازنامه و توضیح این نکته که در یک حساب باید اعتبار در سمت راست و بدهی در سمت چپ قرار بگیرد را بیان کرده است.

اگر تا حدودی با حسابداری آشنا باشید حتما اصطلاحات دارایی، بدهی، درآمد، حقوق صاحبان سهام و حساب‌های مربوط به هزینه‌ها را شنیده‌اید و می‌دانید که از مهم ترین مباحث در حسابداری هستند. پاچیولی در کتاب خود این موارد را در ترازنامه جایگذاری کرد و نگهداری این گونه اسناد را در ترازنامه مفید اعلام کرد.

حسابداری به مرور زمان به دلیل اهمیت زیاد و تاثیر چشمگیری که بر عملکرد کسب و کارها دارد شاهد تغییر و تحولاتی بوده است. پیشرفت تکنولوژی به حسابداری نیز راه پیدا کرده و با هدف بهبود دقت و سرعت ثبت اسناد مالی نرم افزارهای مختلف حسابداری طراحی شدند که بسیار مورد توجه جامعه حسابداران قرار گرفتند.

در این بین شرکت های  حسابداری  به دلیل استفاده از نیروی متخصص و دارا بودن ویژگی هایی چون کاهش خطای انسانی در ثبت جریان های مالی مختلف، امکان ردیابی و ضبط فعالیت های مشتریان خود، افزایش امنیت در نگهداری داده های مالی شرکت ها، ارائه گزارش های مالی دقیق و مختلف و برآورده کردن بسیاری از نیازهای مدیران محبوبیت ویژه ای را کسب کرده اند.

لازم به ذکر است با وجود تغییرات و پیشرفت های گسترده در زمینه های اجتماعی و اقتصادی، همچنان اصول حسابداری دوطرفه که توسط پاچیولی ارائه شد، بدون تغییر باقی مانده و حسابداران از آن استفاده می کنند. این عدم تغییر و ثبات در حسابداری با وجود گذشت زمانی طولانی از معرفی آن، از ساده بودن اصول، انعطاف پذیری و قابلیت ثبت و انتقال و حتی گزارش اطلاعات مالی سرچشمه می‌گیرد.

با رشته حسابداری بیشتر آشنا شویم

حسابداری یکی از رشته‌های پرطرفدار جامعه امروز است. شاید یکی از دلایل استقبال از رشته حسابداری درآمد نسبتا بالایی است که یک متخصص در اصول حسابداری می‌تواند به دست آورد. اما باید اشاره کنیم که موفقیت در این رشته تحصیلی مانند هر رشته دیگری به مقدمات و توانایی‌های به خصوصی نیاز دارد.

همان طور که در بخش تعریف حسابداری بیان شد، یک حسابدار مسئولیت ثبت و مدیریت جریان های مالی کسب و کار را برعهده دارد. با توجه به اهمیت موضوع مالی برای هر شرکت و ادامه فعالیت آن به شرط کنترل دقیق جریان مالی، حسابدار باید فردی متعهد و مسئولیت پذیر باشد. در کنار تعهد، لازم است حسابدار از ذهنی منطقی با قدرت تحلیل بالا برخوردار باشد. زیرا وظیفه ارزیابی فعالیت های اقتصادی شرکت از نظر سودآور بودن، تعیین شرایط و نحوه بهینه و اصولی پرداختی های شرکت، شرایط سرمایه گذاری در زمینه های مختلف بر عهده حسابدار است.

لازم است بدانید حسابداری به منزله قلب یک کسب و کار معرفی شده است. زیرا گزارشات ارائه شده توسط بخش حسابداری یک شرکت نشان دهنده چگونگی عملکرد آن شرکت در زمینه فعالیت های خود است؛ و داده‌های مرتبط با سود و زیان، هزینه و درآمد، میزان بدهی‌ها و دیگر اطلاعات مالی میزان موفقیت شرکت در دستیابی به اهداف تعیین شده برای دوره مشخص را گزارش می‌دهد.

شاید رشته حسابداری برای برخی رشته‌ای سخت به نظر برسد. زیرا لازمه انجام امور حسابداری، نشستن بر روی صندلی برای ساعت های متمادی و سر و کار داشتن با اعداد و ارقام مختلف و گاه بسیار سنگین و ثبت تمام رویدادهای مالی در نرم افزار حسابداری است. بنابراین توصیه می کنیم اگر واقعا به اعداد و ارقام و امور حسابداری علاقه دارید به سمت تحصیل در این رشته بروید. رشته حسابداری مستلزم دقت بسیار بالا در ردیابی هزینه‌های مختلف و ثبت درست آنها در دفاتر حسابداری است. زیرا کوچکترین اشتباه در ثبت اسناد مالی مختلف می‌تواند هزینه های بسیار سنگینی را به آن شرکت تحمیل کند.

میزان مسئولیت و سختی کار در رشته حسابداری به سطح فعالیت شرکت و اندازه آن نیز بستگی دارد. هرچه یک شرکت در زمینه فعالیت خود رشد و پیشرفت بیشتری داشته باشد، به تعداد کارکنان بیشتر، واحدها و بخش های متنوع تر و نیز فرآیندهای مالی گسترده تری نیاز دارد. بسته به اندازه شرکت ممکن است بخش حسابداری به چندین حسابدار نیاز داشته باشد که در این صورت مدیر مالی و حسابرس نیز در سمت های لازم برای بخش حسابداری تعریف می شوند.

مهارت‌های مورد نیاز حسابدار

حسابداری مسئولیت‌‎ها و وظایف بسیار زیادی را شامل می‌شود. حسابداری چیست؟ حسابداران توجه بسیار زیادی به جزئیات امور می‌کنند و مهارت‌های مالی قوی دارند. یک حسابدار حرفه‌ای باید در تهیه اظهارنامه مالیاتی، تحقیق درباره کلاهبرداری‌های مالی و سایر مسائل حسابداری تبحر داشته باشد. برای موفق بودن در این زمینه باید با مهارت‌های حسابداری آشنا بوده تا بتوانید وظایف خود را به‌خوبی انجام دهید. در ادامه به مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز حسابدار اشاره می‌کنیم؛ اولین مهارت مورد نیاز یک حسابدار آشنا بودن با برنامه اکسل است.

یک حسابدار باید به‌ طور نسبی با برنامه اکسل اشنایی داشته باشد تا بتواند حساب و کتاب‌ها و کارهای امور مالی را با استفاده از این نرم افزار انجام دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ارائه نرم افزارهای حسابداری مختلف از طرف شرکت‌های متعدد نیاز به استفاده از نرم افزار اکسل کمتر احساس می‌شود. با تهیه یک نرم افزار حسابداری به‌راحتی تمامی امور مربوط به امور مالی و کارکنان یک شرکت را می‌توان مدیریت کرد. نرم افزار حسابداری پارمیس در این زمینه توانسته بسیار موفق عمل کند و محبوبیت بسیار بالای در بین حسابداران محترم و صاحبان کسب و کارها را دارد.

دومین مهارتی که یک حسابدار باید دارا باشد؛ مهارت ارتباطی است. باید بگوییم یک حسابدار باید بتواند با استفاده از مهارت ارتباطی و کلامی مناسب، با سایر همکاران و کارکنان ارتباط برقرار کند. ممکن است سایر همکاران به اندازه یک حساب با اعداد و ارقام سرکار نداشته باشند و با شرایط مالی کار آشنا نباشند. این وظیفه حسابدار است که بتواند با حوصله و برگزاری جلسات حضوری در صورت نیاز یا ایمیل و تلفنی سایرین را در مورد مسائل مالی آگاه نموده تا دچار هیچ‌گونه ابهامی در مورد مسائل مالی برای کارکنان باقی نماند.

لازم است بدانید سومین مهارت یک حسابدار مهارت تحلیلی است. یک حسابدار باید توانایی تجزیه و تحلیل داده‌های مالی را داشته باشد. یک حسابدار باید بتواند با استفاده تحلیل‌های عینی که انجام می‌دهد، چالش‌های مالی پیش روی سازمان یا شرکت را از بین ببرد.

مهارت بعدی که برای یک حسابدار لازم است؛ مهارت مدیریت زمان است. حسابداران باید بتوانند با مدیریت زمانی مناسبی که انجام می‌دهند، تمامی کارها را طبق زمان‌بندی مناسب پیش ببرند. بسیاری از حسابداران برای چند مرکز مختلف کار می‌کنند. باید بتوانند کار تمامی مراکز را به‌موقع و با کیفیت بالا انجام دهند.

مهارت بعدی یک حسابدار توجه داشتن به جزییات امور است. حسابداران برای اینکه بتوانند اطلاعات دقیق و منظمی را نگه دارند، باید بتوانند توجه زیادی به جزئیات امور مالی داشته باشند. با مقدار داده‌های مالی که باید تجزیه و تحلیل شود، اشتباه کردند و از انتظار نیست. با این وجود؛ خطاهای ساده‌، می‌توانند به مشکلات بسیار بزرگتری مبدل شوند.

دانش کار کردن با نرم افزارهای حسابداری نیز از دیگر مهارت‌هایی است که یک حسابدار باید دارار باشد. حسابداران محترم امروزه با در اختیار داشتن جدیدترین تکنولوژی‌ها در زمینه نرم افزارهای حسابداری باید بتوانند در این راستا گام بردارند. با تسلط داشتن یک حسابدار در استفاده از نرم افزارهای حسابداری می‌تواند به یک حسابدار حرفه‌ای مبدل شوند.

مسئولیت‌های حسابدار

از مسئولیت‌های حسابدار این است که از درست و قانونی بودن همه معاملات اطمینان حاصل کند. حسابدار باید اطمینان داشته باشد که معاملات انجام شده بر طبق قوانین سازمان مالیاتی و حسابرسی کشور هستند. ممکن است یک حسابدار برای تهیه اظهارنامه مالیاتی یک مرکز به‌طور قراردادی یا خصوصی به‌عنوان مشاور با یک شرکت یا مرکزی همکاری کند. از دیگر مسئولیت‌های یک حسابدار می‌توان به تهیه و بررسی هزینه‌ها، درآمد، فاکتور، سود و زیان، گزارش‌های ماهانه حسابداری و سایر اسناد حسابداری اشاره کرد. تجزیه و تحلیل و جمع‌آوری اطلاعات مالی برای تهیه گزارش اظهارنامه مالیاتی، تعامل با حسابرسان داخلی و خارجی از دیگر مسئولیت‌های یک حسابدار است که در این بخش به آنها اشاره کردیم.

شرح وظایف روزانه یک حسابدار

مبحث حسابداری در فرآیندهای مالی یک کسب و کار تاثیر بسزائی دارند. اگر می خواهید بدانید  باید وظلایف حسابدار را به خوبی بشناسید و با آن واقف باشید. کارها و وظایف یک حسابدار با توجه به کوچک و بزرگ بودن یک کسب و کار تغییر می‌کند و ممکن است که با توجه به شرایط کاری هر شرکت ممکن است در طول یک روز مسولیت‌های متفاوتی را داشته باشند. حسابداران از طریق برنامه‌ریزی‌های مالی دقیقی که انجام می‌دهند، سبب رشد و ارتقا کسب و کارها می‌شوند. برای موفقیت مالی روز افزون هر شغلی داشتن یک برنامه‌ریزی درست روزانه توسط حسابدار می‌تواند خیلی بهتر عمل کند.

وظایف روزانه یک حسابدار عبارتست از:
 1. بررسی هزینه‌های ارسال شده توسط کارمندان
 2. بررسی حساب‌های پرداختی و دریافتی به‌صورت روزانه
 3. تهیه گزارش مالی و صحت آن
 4. تجزیه و تحلیل داده‌های مالی
 5. بررسی صورت‌های مالی و تطبیق آنها با داده‌ها و اسناد مالی
 6. بررسی مهارت‌های کار با سیستم مالی و استفاده از نم افزارهای حسابداری
 7. تهیه گزارش‌های مالی تعیین کننده سود شرکت
 8. ثبت مرخصی‌های کارکنان
شرح وظایف سالانه یک حسابدار

حسابداران علاوه بر اینکه یک سری وظایف روزانه را باید انجام دهند. برای موفقیت در مسائل مالی یک کسب و کار انجام دادن یک سری وظایف سالیانه نیز بسیار مهم و ضروری است. که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • ارسال اظهارنامه ارزش افزوده
 • ارسال لیست بیمه و مالیات حقوق
 • صورت معاملات فصلی
 • تهیه صورت‌های مالی
 • تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی
فرصت های کاری برای دانش آموختگان رشته حسابداری

حسابداری فرآیندی است که از شناسایی رویدادهای تجاری و اقتصادی موجود در یک سازمان یا شرکت شروع شده و پس از تعیین چگونگی اندازه گیری آنها، تمامی رویدادهای شناسایی شده در دفاتر حسابداری ثبت و ضبط می شوند. با توجه به اینکه اطلاعات جمع آوری شده توسط حسابدار به صورت گزارش‌های مالی مختلفی به مدیران ارائه می‌شود؛ می‌توان گفت هدف نهایی تعریف شده برای حسابداری کمک به مدیران برای تصمیم گیرندگان کسب و کارها است.

بنابراین هر کسب وکاری برای کنترل هزینه ها و محاسبه میزان سود حاصل از فعالیت های خود به یک حسابدار نیاز دارد. به عنوان شاهد این ادعا می‌توان تعریف معروف حسابداری که آن را زبان تجارت معرفی کرده‌اند را گواه گرفت. پس اگر رشته حسابداری را به عنوان رشته تحصیلی خود در دانشگاه انتخاب کرده اید و یا به آن علاقه دارید، مطمئن باشید که در صورت کسب دانش مورد نیاز حسابداری، آینده کاری خوبی پیش رو خواهید داشت.

با توجه به تحولات مداوم تکنولوژی در عصر جدید، حسابداری نیز تغییرات مختلفی را به خود دیده است و این تغییرات بر کار و به ویژه مهارت های مورد نیاز برای یک حسابدار تأثیر گذاشته است. شاید این سوال برای برخی مطرح شود که با وجود تغییرات در دنیای حسابداری و طراحی و تولید نرم افزارهای حسابداری پیشرفته، بازار کار حسابداری در آینده تغییری خواهد داشت یا خیر؟

در گزارشی اعلام شد که در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ تنها ۱۶۲۰۰ آگهی استخدامی با عنوان حسابداری در امریکا ثبت شده است و نیز ادعا شد که تا سال ۲۰۲۸ بازار کار حسابداری و حسابرسی رشدی در حدود ۶ درصد خواهد داشت. البته به استناد چنین اعداد و ارقامی نمی‌توان گفت هر فردی که در رشته حسابداری تحصیل کند، می تواند آینده کاری درخشانی برای خود تصور نماید. زیرا تغییرات گفته شده در حسابداری باعث تغییر مهارت های مورد نیاز برای یک حسابدار شده است. حسابدار کیست؟ حسابداری چیست؟ اغلب حسابدار به عنوان فردی که اطلاعات مالی را دفاتر حسابداری ثبت و حساب‌های شرکت را کنترل می‌کند، معرفی می‌شود.

در حالی که امروزه با ورود نرم افزارهای حسابداری پیشرفته، حسابدار به عنوان نوعی مشاور برای کمک به مدیران در تصمیم گیری‌های مهم معرفی می‌شود. بر اساس تغییر وظایف حسابدار باید فردی که رشته حسابداری را برای خود در نظر می‌گیرد، مهارت تجزیه و تحلیل داده‌های حاصل از گزارش‌های ارائه شده توسط نرم افزارهای حسابداری را داشته باشد و به واسطه مهارت های ارتباطی و هوش هیجانی مناسب با برقراری ارتباط مناسب با مدیران بتواند بهترین راهنمایی ها را ارائه دهد.

بنابراین افرادی که به دنبال موفقیت در زمینه حسابداری هستند خوب است در کنار فراگیری اصول و دانش حسابداری، مهارت هایی مانند توانایی تجزیه و تحلیل داده ها، تفکر استراتژیک، مهارت برقراری ارتباط مؤثر با دیگران و مدیریت افراد را نیز در خود تقویت نماید.

آموزش حسابداری برای یک حسابدار نیازی همیشگی است

حسابداری نیز مانند هر رشته دیگری به دانش و تخصص نیاز دارد و حتی می توان گفت افراد با چند سال سابقه کار در زمینه حسابداری نیز نیاز به آموزش حسابداری و به روز کردن اطلاعات خود دارند.

دوره‌های آموزشی مختلفی برای رشته حسابداری و ارتقاء سطح دانش جامعه حسابداران مانند دوره‌های تخصصی ACCA و IFRS وجود دارند که شرکت در دوره‌های تخصصی مختلف می‌تواند برای افراد با سطوح تجربه مختلف کاربردی باشد.

از جمله موارد مهمی که در آموزش حسابداری مطرح می‌شود کار کردن با نرم افزارهای حسابداری است که امروزه این نرم افزارها ابزار اصلی کار حسابداران در ثبت رویدادها و جمع آوری اطلاعات مالی شرکت‌ها و در نتیجه ارائه گزارش‌های مالی مختلف است. گفتنی است با توجه به نیاز کسب و کارهای مختلف در ثبت داده های مالی خود نرم افزارهای حسابداری شرکتی و بازرگانی مختلفی طراحی شده است که توسط امکاناتی همچون نرم افزار حقوق و دستمزد، نرم افزار انبارداری، نرم افزار تولید و بهای تمام شده به کار حسابداری دقت و سرعت بالایی افزوده است.

شرکت حساب اندیش آذرخش از طریق برگزاری دوره های آموزشی مختلف با هدف آموزش حسابداران در کنار بیان اصول اولیه حسابداری به آموزش کارآموزان حسابداری پرداخته است.

 

آشنایی بیشتر با شاخه ها و گرایش های حسابداری

حسابداری نیز مانند تمام رشته‌های تحصیلی دیگر گرایش‌های مختلفی دارد که در هر گرایش دانش تخصصی خاصی آموزش داده می‌شود. حسابداری چیست؟ حسابداری را می‌توان به شاخه‌های مختلفی تقسیم نمود که منظور از انواع حسابداری همین شاخه‌ها و گرایش‌های مختلف حسابداری است.

حسابداری مالی

این نوع از حسابداری به فرآیندهای لازم برای تهیه و تدوین صورت های مالی میان دوره و سالانه مرتبط می شود. حسابداری مالی نتایج حاصل از معاملات مالی یک شرکت را در یک دوره حسابداری در قالب ترازنامه، صورت سود و زیان و جریان وجوه نقد گزارش می کند؛ در نتیجه می توان آن را حسابداری گزارشگری نیز نامید.

در صورت‌های مالی ارائه شده در حسابداری مالی پنج گروه از داده‌های مالی یعنی هزینه، درآمد، دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام گزارش می شوند. در صورت های سود و زیان، درآمد و هزینه ها و در نهایت سود خالص شرکت ذکر می‌شود. در ترازنامه نیز داده‌های مالی مرتبط با دارایی و بدهی و حقوق صاحبان سهام لیست می‌شود. در حسابداری مالی به کمک ترازنامه منافع اقتصادی یک شرکت گزارش می‌شود.

در این بخش از مقاله حسابداری چیست؟ لازم است تا شما را با مالیات بر درآمد آشنا کنیم. مالیات بر درآمد با هدف تأمین عدالت اقتصادی در اوایل قرن نوزدهم در کشورهای صنعتی اروپا شکل گرفت و به تدریج جزئی از قوانین مالیاتی تمام کشورها شد. مالیات بر درآمد براساس سود خالص محاسبه می شود که این مستلزم تنظیم و نگهداری صورت های مالی شرکت است. در نتیجه صورت های مالی شرکت‌ها که توسط حسابدار مالی تهیه می‌شود، مورد توجه دولت‌ها قرار گرفت. به گونه‌ای که می‌توان آنها را در گروه اصلی‌ترین استفاده کنندگان صورت‌های مالی شرکت‌ها و موسسات قرار داد.

حسابداری دولتی

دولت موظف است جهت تامین بودجه مورد نیاز برای اجرای برنامه های سالیانه خود، تمامی هزینه ها و درآمدهای سال آتی خود را پیش بینی و در قالب طرحی مدون به مجلس ارائه کند. بر همین اساس دولت نیازمند سیستم حسابداری دقیق و متخصص است تا بتواند برآورد درستی از بودجه مورد نیاز داشته باشد. حسابداری چیست؟ در نتیجه حسابداری دولتی را می‌توان نظامی تعریف کرد که تمامی اطلاعات مالی مربوط به فعالیت های سازمان های دولتی را جمع آوری و برای تخصیص منابع به این فعالیت‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

حسابداری مدیریت

وظیفه اصلی در حسابداری مدیریت ارائه اطلاعات و تجزیه و تحلیل فعالیت‌های مختلف به مدیران است تا اطلاعات و گزارش‌های ارائه شده به آنها در اتخاذ تصمیمات بهتر کمک نماید. امروزه حسابداری مدیریت بسیار مورد توجه قرار گرفته است و به دلیل نوع وظایف و مسئولیت‌هایی که برای آن تعریف شده است، به افراد کمک می کند تا با تقویت تخصص و مهارت های خود به مدیر مالی قدرتمندی تبدیل شوند. البته لازم به یادآوری است به دلیل نوع مسئولیت‌هایی که برای این سمت کاری تعریف شده است، حقوق و مزایای بیشتری نیز برای افراد در نظر گرفته می‌شود.

گزارش هایی که حسابداری مدیریت به مدیران ارائه می دهد، اطلاعاتی در رابطه با قیمت تمام شده محصولات، هزینه و بهای فروش کالا و خدمات مختلف، میزان تولید محصولات شرکت و نیز بررسی ظرفیت منابع مختلف موجود در شرکت را شامل می شود. با توجه به اینکه حسابداری مدیریت در برنامه ریزی دقیق تر برای انجام عملیات های تعریف شده، تصمیم گیری درست برای انجام فعالیت های مهم در راستای رسیدن به اهداف، سودآوری بیشتر از فرآیندهای موجود در سازمان و شناسایی مشکلات موجود و ارائه راهکارهای مدیریتی برای برطرف کردن این مشکلات بسیار تأثیرگذار عمل می‌کند، می‌توان گفت مناسب ترین نوع حسابداری برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ است.

حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی که با نام حسابداری بهای تمام شده نیز معرفی می شود، یکی دیگر از شاخه‌های حسابداری است که وظیفه اصلی آن محاسبه بهای تمام شده محصولات تولید شده در شرکت است.

حسابداری چیست؟ حسابداری صنعتی اولین بار بعد از انقلاب صنعتی اروپا و با هدف تعیین قیمت تمام شده محصولات معرفی شد.

شاید به همین دلیل است که اغلب تصور می‌شود حسابداری صنعتی مناسب شرکت‌ها و کارخانجات تولیدی است؛ در حالیکه این شاخه از حسابداری برای بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، شرکت های حمل و نقل، دانشگاه‌ها، عمده فروشی ها و بیمارستان‌ها نیز بسیار مؤثر عمل می‌کند.

در حسابداری صنعتی هدف محاسبه هزینه‌های استاندارد و هزینه‌های واقعی عملیات موجود در شرکت، محاسبه و تعیین هزینه‌های مربوط به مراحل تولید و میزان سودآوری حاصل از تولید محصولات است. در کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی که فعالیت آنها از نوع تولید محصولات مختلف است؛ مهم ترین نیاز مدیریت برای تصمیم گیری‌های دقیق و درست، اطلاعات مالی مربوط به بهای تمام شده تولیدات است. به کمک مدیریت درست اقلام تشکیل دهنده بهای تمام شده می‌توان میزان سودآوری شرکت را افزایش داد.

با در نظر گرفتن تمام آنچه گفته شد، می‌توان آن را از نظر ارائه اطلاعات بین حسابداری مالی و مدیریت حسابداری در نظر گرفت. زیرا با ارائه اطلاعات در رابطه با قیمت تمام شده محصولات و محاسبه سود و زیان حاصل از تولید و فروش آنها به حسابداری مالی و از جهت کمک به مدیران برای تصمیم گیری بهتر در زمینه تولید و ادامه عملیات شرکت به مدیریت حسابداری نزدیک است.

حسابداری مالیاتی

این شاخه از حسابداری به دلیل اهمیت مالیات به یکی از مهم ترین شاخه های حسابداری تبدیل شده است که در آن حسابداری بر مالیات و حسابداری امور مالیاتی تمرکز دارد.

حسابداری چیست؟ با توجه به اهمیت امور مالیاتی می توان گفت حسابداری مالیاتی به یک تخصص تبدیل شده است و به همین دلیل برای فعالیت در این شاخه از حسابداری به سطح مشخصی از دانش و تجربه در زمینه حسابداری نیاز است.

علاوه براین، افراد مشغول در این سمت باید تا حدودی به مسائل حقوقی و قوانین مالیاتی نیز مسلط باشند. به طور کلی هدف از حسابداری مالیاتی نظارت بر ورود و خروج وجوه نقد و غیرنقد به شرکت، پیگیری معافیت مالیاتی، رسیدگی مالیات بر درآمد، محاسبه هزینه های استهلاک و قابل قبول مالیاتی، تشویق ها و جرائم مالیاتی و دیگر موارد است.

حسابداری فروشگاهی

امروزه فروشگاه‌ها نیز مانند هر کسب و کار دیگری به حسابداری دقیق موجودی اجناس خود، کنترل حساب‌ها، چک‌ها و دریافت و پرداختی‌ها نیاز دارند. آنچه در این نوع از حسابداری اهمیت دارد، دقت بسیار بالا در حسابداری و انجام حساب و کتاب‌های مرتبط در کمترین زمان ممکن با هدف کاهش خطای انسانی در محاسبات و زمان انتظار مشتریان در پای صندوق است.

موسسه حساب اندیش آذرخش با بیش از ۱۰ سال سابقه خدمات مالی و مالیاتی،حسابداری و حسابرسی و مشاور ارشد ده ها شرکت معتبر ، آماده ارائه خدمت به شما در تمامی خدمات مالی و مالیاتی است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

 تمامی حقوق  این سایت به نام حساب اندیش آذرخش محفوظ است.