رفتن به محتوا رفتن به پابرگ

خدمات مالیاتی

منظور از خدمات مالیاتی تمامی خدماتی است که در زمینه ی مالیات ارائه می شود. به عبارتی تمامی فعالیت های مربوط به مالیات را خدمات مالیاتی می گوییم.

خدمات مالیاتی چیست؟

امور مالیاتی از جمله مهم ترین کارهایی است که بخش مالی و حسابداری هر شرکت باید انجام دهد. این امور شامل تنظیم استاندارد صورت های مالی، اظهارنامه مالیاتی، دادرسی مالیاتی و… می شود. بسیاری از مدیران ترجیح می دهند تمامی این خدمات را از شرکت های خدمات مالیاتی بخواهند تا مطمئن شوند کار به درستی انجام می گردد.

به همه فعالیت هایی که در این پروسه انجام می شود خدمات مالیاتی گفته می شود. از جمله مهم ترین خدمات مالیاتی می توان به تهیه و ارسال صورت معاملات فصلی، محاسبه و انجام امور مربط به مالیات بر ارزش افزوده، مالیات حقوق و مشاوره مالیاتی اشاره کرد.

تحریر دفاتر بخشی از خدمات مالیاتی است

تحیر دفاتر قانونی یکی از خدماتی است که شرکت های خدمات مالی ارائه می دهند. دفاتر روزنامه و دفاتر قانونی از جمله دفاتری هستند که باید به دقت بررسی شود. شرکت ها باید به سایت ثبت شرکت ها مراجعه نموده و دفاتر پلمپ شده را تحویل بگیرند تا در سال مالیاتی جدید از ان ها استفاده کنند.

حتی طراحی این دفاتر هم توسط متخصصان انجام می شود تا در تکمیل آن ها مشکلی پیش نیاید. دقت به آیین نامه خدمات تحریر دفاتر قانونی از جمله نکاتی است که در طراحی این دفاتر مورد توجه قرار می گیرد. در انتهای هر سال این دفاتر به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد تا بررسی شود.

شرکت ها برای جلوگیری از هر گونه دردسر احتمالی تحریر دفاتر خود را به کارشناسان می سپارند.

اظهارنامه مالیات بر عملکرد

همه اطلاعات عملکردی شرکت ها باید به سازمان امور مالیاتی ارائه شود.

 سازمان باید از تمامی فعالیت های صورت گرفته آگاه شود.

تمامی فعالیت هایی که شخص حقیقی یا حقوقی در یک سال انجام داده است ذکر می شود و وضعیت مالی شرکت را اعلام می نماید.

سازمان امور مالیاتی مهلت مشخصی را برای شرکت ها اعلام می کند تا در این مدت اظهارنامه شان را ارائه دهند. پس از پایان سال افراد حقوقی به مدت 4 ماه زمان دارند تا اظهارنامه مالیاتی شان را به سازمان ارائه دهند. برای افراد حقیقی این زمان برابر با 3 ماه در نظر گرفته شده است.
اطلاعات اظهارنامه از طرف سازمان امور مالیاتی بسیار مهم است. اظهارنامه شامل ترازنامه و صورت سود و زیان است که باید با دقت کامل تکمیل گردد. وضعیت مالی شما از طریق این اظهارنامه مشخص شده و بنابران نسبت به پرداخت مالیات اقدام می نمایید. مبلغ مالیات 25 درصد است.

دقت کنید که تکمیل اظهارنامه خیلی مهم است. هر اشتباهی در این زمینه می تواند منجر به محرومیت یا جریمه شود.

اظهارنامه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هم یکی از موارد مهمی است که باید تکمیل شود. این اظهارنامه فصلی است. افراد باید تا 15 روز بعد از پایان هر 4 فصل برای تهیه و ارائه این اظهارنامه اقدام نمایند.

همه اطلاعات مالی مربوط به ارزش افزوده در این اظهارنامه ثبت می شود.

صورت معاملات فصلی

تمامی افرادی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید در انتهای هر فصل صورت معاملات فصلی را ارائه دهند. دقت کنید که برای این صورت هم زمان مشخصی وجود دارد که 45 روز بعد از پایان هر فصل است.

در صورت معاملات فصلی اطلاعات مختلفی درج می شود. این اطلاعات عبارتند از: معاملات انجام شده در فصل، خرید و فروش های مختلف و… ضمنا اطلاعات فردی و هویتی هم باید ذکر شود. این صورت هم مهم است و باید با دقت تکمیل شود. در کلیه امور مالیاتی زمانبندی و دقت از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیگیری پرونده های مالیاتی، دفاع و لایحه نویسی

از جمله مهم ترین خدمات مالیاتی می توان به پیگیری و دفاع از پرونده های مالیاتی اشاره کرد. یک مشاور مالیاتی اگاه می تواند تمامی مشکلات پرونده های مالیاتی را حل و فصل کرده و از حقوق مودی دفاع کند.

متخصصان مالیاتی در زمینه های مختلفی هم چون شرکت در جلسات هیات ها و کمیسیون های حل اختلاف سازمان امور مالیاتی و تنظیم لایحه شما را راهنمایی می کنند.

دریافت گواهی نامه ارزش افزوده

این گواهینامه به عنوان گواهینامه ثبت نام ارزش افزوده هم معروف است. دریافت کنندگان مالیات بر ارزش افزوده باید این گواهینامه را داشته باشند. وقتی ثبت نام نهایی شود و اظهارنامه سه ماهه ارائه گردد، نامه ای برای سازمان امور مالیاتی تنظیم می شود که درخواست دریافت گواهینامه را نشان می دهد.

سازمان امور مالیاتی نامه و اسناد را بررسی می کند و اگر مشکلی وجود نداشته باشد گواهینامه 6 ماهه صادر می شود. پس از پایان مدت 6 ماه این گواهینامه باید مجددا تنظیم شود. دقت کنید که دریافت هر گونه مالیات بر ارزش افزوده بدون داشتن این گواهینامه غیر قانونی است و متخلفان باید جریمه بپردازند. تمدید به موقع این گواهینامه مهم است و باید حواستان به ان باشد.

مشاوره مالیاتی

مالیات زیر و بم های فراوانی دارد و موضوع بسیار مهمی است. هر گونه تخلف، کوتاهی یا پنهان کاری می تواند عواقب بدی برای مجموعه به همراه داشته باشد.

تهیه و تنظیم اسناد و پیگیری امور مربوطه باید توسط متخصصان انجام شود تا بدون ایراد باشد. شرکت ها در زمینه انجام امور مالیاتی به دو گونه فعالیت می کنند. نوع اول این است که تمامی موارد مالیاتی شان را برون سپاری می کنند و این کار به قصد بهره مندی از تجارب شرکت های معتبر خدماتی مالیاتی انجام می شود.

راه دوم این است که این شرکت ها نیروهای مد نظر را استخدام می کنند اما می دانند که این کافی نیست. برای اطلاع از قوانین به روز، تجزیه و تحلیل مسائل مختلف و… این شرکت ها در این شرایط هم از مشاوره مالیاتی بهره مند می شوند تا از صحت انجام امور مطمئن باشند.

گزارش مالیات حقوق پرسنل

یکی از مهم ترین فعالیت های حسابداری و مالیاتی مربوط به حقوق پرسنل یک مجموعه است. قرارداد پرسنل باید بر اساس قانون تنظیم شود و پرداخت حقوق و مزایا به درستی صورت گیرد. محاسبه کسورات قانونی مانند بیمه و مالیات هم از دیگر کارهایی است که باید انجام شود.

تمامی صاحبان کسب و کارها موظف اند قبل از اقدام برای پرداخت حقوق کارکنان شان کسورات قانونی را محاسبه کرده و به حساب سازمان های مربوطه واریز نمایند.

قوانین مربوط به محاسبه مالیات حقوق هر ساله تفاوت هایی دارد و باید با دقت کافی انجام گردد. اطلاع از قوانین و پیگیری اخبار جید در زمینه امور مالیاتی بسیار مهم است.

هزینه خدمات مالیاتی

درست است که هزینه خدمات مالیاتی بر اساس چارچوب خاصی مشخص می شود اما در واقعیت شرکت های مختلف هزینه های متفاوتی برای این خدمات اعلام می کنند. نمی توان قیمت و هزینه کلی برای این خدمات اعلام کرد. عوامل مختلفی در تعیین هزینه های خدمات مالیاتی یک شرکت نقش دارد. برخی از این عوامل عبارت است از: کیفیت خدمات، سابقه شرکتی که خدمات را ارائه می دهد، میزان حقوق کارمندان و دیگر هزینه های شرکت و نیز میزان کارهای درخواستی.

موارد گفته شده در کنار برخی موارد دیگر باعث می شود تا نرخ خدمات مالیاتی تعیین گردد. البته در این میان انصاف مسئول دفتر مالیاتی هم فاکتور تعیین کننده ای است.

خدمات مالیاتی شامل چه مواردی است؟

همان طور که گفتیم شرکت های مالیاتی می توانند تمامی خدمات مالیاتی را ارائه دهند. این شرکت ها به دلیل بهره گیری از پرسنل مجرب و تجربه زیاد در خدمات مالیاتی می توانند امور را سریع و با بالاترین کیفیت به انجام برسانند.

برخی از مهم ترین خدمات مالیاتی عبارتند از:

ارائه مشاوره های مختلف مالیاتی، امور مربوط به مالیات حقوق، مالیات بر ارزش افزوده، امور مربوط به صورت های مالی و نظارت بر ان ها، تهیه ی صورت حساب های فصلی و اظهارنامه مالیاتی.

شرکت های زیادی هستند که تمامی این خدمات را ارائه می دهند. با توجه به حساس بودن خدمات مالیاتی، همکاری با شرکتی مجرب باعث می شود خیالتان راحت باشد.

نحوه انعقاد قرارداد خدمات مالیاتی

قبل از انجام هر کاری باید قرارداد ببندید و این مهم ترین کاری است که باید انجام دهید. بخشی از هر قرارداد مربوط به خواسته های مشتری و بخشی هم مربوط به شرایط کاری خدمات دهنده است.

دقت کنید که قرارداد خدمات مالیاتی نمی تواند یک نوع قرارداد ثابت باشد. بسته به این که شما به چه خدماتی احتیاج دارید باید قرارداد مد نظر خودتان را منعقد کنید. برخی از خدمات نرخ ثابتی دارند و نه همه ان ها. بستن یک قرارداد مطمئن اولین کاری است که باید انجام دهید.

تفاوت خدمات مالیاتی با خدمات حسابداری چیست؟

افراد زیادی تفاوت میان خدمات مالیاتی و خدمات حسابداری را نمی دانند. در خدمات حسابداری همان طور که از نام ان پیدا است تنها خدمات حسابداری و جاری صورت می گیرد و مشاوران مالیاتی کاری انجام نمی دهند. در خدمات مالیاتی تمامی امور تحت نظارت مشاوران مالیاتی انجام می شود و این مورد می تواند جلوی بسیاری از دردسرهای مالیاتی در آینده را بگیرد.

انواع قرارداد خدمات مالیاتی را می شناسید؟

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم قراردادهای خدمات مالیاتی می تواند در انواع مختلفی منعقد شود. این قراردادها عبارتند از:

قرارداد به صورت پروژه ای

قرارداد پروژه ای یکی از قراردادهای خدمات مالیاتی است. بر اساس این نوع از قرارداد، اسناد و اطلاعات لازم در اختیار شرکت خدمات مالیاتی قرار می گیرد. کارشناسان اسناد و مدارک را بررسی کرده و خدمات را به شما ارائه می دهند.

معمولا افرادی که کسب و کارهای کوچکی دارند و حجم کاری شان کم است از این نوع قرارداد استفاده می کنند. افرادی که به تازگی کارشان را راه انداخته اند هم معمولا از این نوع قرارداد استقبال می کنند.

قرارداد به صورت ماهیانه

قرارداد ماهیانه برای خدمات مالیاتی نوع دیگری از قرارداد است که طرفداران خودش را دارد. افرادی که حجم کاری در رده متوسط دارند و اهمیت منظم انجام شدن امور مالیاتی را می دانند از این نوع قرارداد استفاده می کنند.

قرارداد پشتیبانی برای خدمات مالیاتی

قرارداد پشتیبانی هم که از نامش پیدا است که چه نوع قراردادی است. با این قرارداد همه امور مالیاتی با هزینه مناسب انجام می شود. با انعقاد این قرارداد مشاوران مالیاتی در حین انجام امور شما را راهنمایی می کنند. این قرارداد برای مجموعه هایی مناسب است که حجم کاری شان بالا است و امور باید در حین کار به صورت مداوم بررسی گردد.


خدمات مالیاتی خوب چگونه خدماتی است؟

تمامی شرکت ها می توانند از خدمات مالیاتی استفاده کنند. مطمئنا برایتان سوال است که در این زمینه به چه مجموعه ای می توانید اعتماد کنید؟ خدمات مالیاتی خود را به دست چه کسی باید بسپرید تا خیالتان راحت باشد؟

شرکت های زیادی در این زمینه فعال هستند اما در نظر گرفتن چند فاکتور به شما کمک می کند انتخاب مناسبی داشته باشید.مهارت کارمندان و مشاوران مهم است.تجریه پرسنل یک مجموعه نقش زیادی در کیفیت خدمات انجام شده خواهد داشت.

در زیر به چند نکته مهم دیگر اشاره میکنیم

هزینه های منطقی

مجموعه ای را برای همکاری انتخاب کنید که اولاً خدمات با کیفیتی ارائه دهد و پس از آن قیمت مناسبی هم داشته باشد.

تنوع در خدمات

یک مجموعه حرفه ای با به کار گیری نیروهای مختلف می تواند خدمات متنوعی را به شما ارائه دهد. همه ما دلمان می خواهد یک مجموعه معتبر پیدا کنیم و سپس همه کارها را به ان مجموعه بسپاریم نه این که مجبور به واگذاری بخشی از کارها به مجموعه های دیگر شویم.

رزومه حرفه ای و قوی

یک رزومه قوی نشان از فعالیت های پیشین یک مجموعه دارد. این موضوع باعث می شود بدون ریسک از شرکت مد نظر خدمات بگیرید.

برون سپاری خدمات مالیاتی

خدمات مالیاتی از آنجایی که خدمات حساسی هستند برون سپاری در آن ها امری طبیعی است. مدیران شرکت ها معمولا ترجیح می دهند فعالیت های حسابداری و مالیاتی خود را به مجموعه های معتبر بسپارند تا به درستی انجام گردد.

شرکت های قدرتمندی در زمینه ارائه خدمات مالیاتی فعالیت می کنند که مطمئناً شما نمی توایند با استخدام یک نفر در مجموعه تان، خدماتی با کیفیت آن مجموعه ها را تجربه کنید. این در صورتی است که تفاوت زیادی در هزینه هایتان هم به وجود نمی آید چه بسا هزینه ها کمتر هم بشود.

لیستی از خدمات مالیاتی

 • برنامه ریزی برای ساماندهی همه فعالیت های مالیاتی شرکت ها و موسسات
 • ارائه مشاوره های مالیاتی برای فعالیت های مختلف
 • نگارش و نظارت بر دفاتر قانونی مختلف شامل دفتر روزنامه و دفتر کل
 • تهیه اظهارنامه مالیاتی
 • تهیه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و انجام تمامی عملیات حسابداری و مالیاتی
 • تهیه اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره برای املاک
 • تهیه اظهارنامه انحلال شرکت ها و موسسات مختلف
 • محاسبه مالیات حقوق کارکنان و تهیه لیست مالیات حقوق
 • تهیه صورت معاملات فصلی و ارسال ان ها
 • ارائه خدمات مالیاتی برای تکالیف مختلف مالیاتی
 • پیگیری خدمات مختلف و استرداد در مواقع لازم
 • خدمات مختلف مالیاتی در زمینه عملکرد و ارزش افزوده
 • پیگیری مراحل مربوط به اظهارنامه مالیاتی تا دریافت برگ تشخیص مالیاتی
 • تنظیم لایحه مالیاتی دفاعی بر اساس قوانین مربوطه
 • تشکیل پرونده واخذ کد اقتصادی
 • خدمات مختلف مالیاتی در زمنیه اخذ گواهی ماده 187 و 186 ق م م
 • خدمات الیاتی مختلف برای شرکت های بازرگانی، پیمانکاری، تولیدی و خدماتی
 • خدمات مالیاتی برای شرکت های واردات و صادرات و شرکت های خارجی که در ایران مستقر هستند
 • خدمات حسابداری مالیاتی در زمینه ارزش افزوده، حقوق و دیگر موارد لازم
 • خدمات مختلفی به منظور نظارت بر نیروهای حسابداری و مالیاتی موسسات و شرکت های مختلف

خدمات مالیاتی برای شرکت های بدون فعالیت

شاید برای شما هم سوال باشد که مجموعه هایی که فعالیت ندارند چه تکالیف مالیاتی ای  دارند؟ در این زمینه باید بگوییم تمامی شرکت هایی که به دلایل مختلف از جمله ورشکستگی، نبود انگیزه و.. فعالیت شان را متوقف کرده اند و گردش مالی ندارند باید همه اقدامات مالیاتی را انجام دهند. علاوه بر این، این شرکت ها باید در پایان سال مالیاتی هنگامی که به مالیات شرکت ها رسیدگی می شود نامه عدم فعالیت خود را به اداره مربوطه تحویل دهند.

به موارد زیر در این زمینه توجه نمایید:

 • شرکت هایی که ثبت شده اند اما بدون فعالیت هستند باید پرونده امور مالیاتی تشکیل دهند.
 • هر شرکتی اگر در سال مشخصی فعالیتی ندارد باید این موضوع را اعلام نماید.
 • اگر شرکت بدون فعالیت است باید اظهارنامه مالیات و مالیات بر ارزش افزوده را به صورت سفید تحویل دهد.

دقت کنید که عدم فعالیت هم بررسی می شود و متخلفان در این زمینه مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

تشکیل پرونده مالیاتی در زمان درست مهم است

نکات ریز ودرشت زیادی در مورد مالیات وجود دارد که در این بحث نمی توانیم به همه ان ها بپردازیم. یکی از مهم ترین نکات این است که باید وظایف تان را به موقع انجام دهید. کسب و کارهای زیادی هستند که مدت ها است فعالیت شان را شروع کرده اند اما هنوز پرونده مالیاتی ندارند.

دقت کنید که وقتی شرکت ثبت می کنید اطلاعات تان برای اداره مالیات ارسال می شود. از این به بعد شما زیر ذره بین این اداره هستید. از زمان ثبت شرکت فقط 2 ماه فرصت دارید تا حق تمبر سرمایه تان را بپردازید. در صورتی که این کار را انجام ندهید باید دو برابر ان را بپردازید.

اگر شما به عنوان شخص حقیقی فعالیت تان را شروع کرده اید احتمالا در مراحل بعدی مانند اخذ جواز کسب یا دیگر مجوزهای قانونی مجبور به تشکیل پرونده می شوید بنابراین سعی کنید بدون دردسر و کاملا قانونی پیش بروید.

کلام آخر

مالیات از آن زمینه هایی است که تا دلتان بخواهد فراز و نشیب دارد، البته نه برای افراد با تجربه و متخصص. شما به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک یا بزرگ باید همیشه به مالیات مجموعه تان دقت داشته باشید. برون سپاری امور مالیاتی و استفاده از خدمات مالیاتی باعث می شود بتوانید تمرکزتان را روی هدف اصلی تان بگذارید. در هر صورت و به هر شکلی مهم است که همه امور مالیاتی رابه درستی انجام دهید.

موسسه حساب اندیش آذرخش با بیش از ۱۰ سال سابقه خدمات مالی و مالیاتی،حسابداری و حسابرسی و مشاور ارشد ده ها شرکت معتبر ، آماده ارائه خدمت به شما در تمامی خدمات مالی و مالیاتی است.


دیدگاه‌ خود را بنویسید

 تمامی حقوق  این سایت به نام حساب اندیش آذرخش محفوظ است.