رفتن به محتوا رفتن به پابرگ

خدمات مالی

خدمات مالی مربوط به انجام کلیه خدمات اقتصادی و مالی، فعالیت بانک ها و مؤسسات اعتباری، شرکت‌های سرمایه گذاری و بیمه ای می­شود.خدمات مالی در واقع خدماتی است که به واسطه خرید و فروش و انجام معاملات گوناگونی نظیر خرید و فروش اوراق بهادار انجام می­شود.
حوزه کاری خدمات مالی، بسیار گسترده است ؛ طوری که از ساده ترین شرکت­ها تا پیچیده ترین آنها، نیازمند خدمات مالی هستند.

هر چند با وجود نرم افزارهای حسابداری انجام فرآیندهای مالی فرآیندی ساده ­ای پیدا کرده ، ولی هنوز هم از نقش نیروی انسانی  برای وارد کردن اطلاعات به سیستم‌ها نباید غافل شد. در کنار نرم افزارهای مناسب برای انجام حسابداری، نیاز به ارائه خدمات مالی توسط افراد خبره و کاربلد وجود دارد.

یکی از مهم ترین مسایل شرکت ها و مؤسسات و بنگاه های اقتصادی، پرداخت مالیات است که عدم آشنایی و تسلط به قوانین مالیاتی جرایم سنگینی برای مودیان به همراه دارد. خدمات مالیاتی که توسط شرکت­های مالیاتی انجام می­شود با هدف کم کردن میزان مالیات پرداختی با استفاده از راهکارهای قانونی است.

انواع خدمات مالی و مالیاتی:

انواع خدمات مالی و مالیاتی ارائه شده توسط شرکت­ها به شرح زیر است:

تهیه و تنظیم اظهارنامه عملکرد

از جمله خدمات مالی ومالیاتی انجام شده، تهیه و تنظیم انواع اظهارنامه های مالیاتی و اظهارنامه عملکرد است.

اظهارنامه عملکرد نوعی اظهارنامه مالیاتی است که شخص حقیقی یا حقوقی با بیان میزان واقعی درآمد، هزینه، دارایی، بدهی، سرمایه، معافیت و درآمدهای مشمول مالیات 25 درصد از سود خود را در اظهارنامه عملکرد به سازمان امور مالیاتی بپردازد.

بررسی مشکلات مالیاتی

یکی دیگر از انواع خدمات مالی و مالیاتی بررسی مشکلات مالیاتی شرکت­ها است. مشکلاتی نظیر اختلافات با اداره امور مالیاتی بر سر تعیین میزان مالیات و صدور برگ تشخیص مالیات، بررسی مشکلات موجود با هیئت حل اختلاف و سایر مراجع قانونی و به طور کلی بررسی مشکلات مالیاتی، جزو خدمات مالیاتی محسوب می­شود.

تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی

همه اشخاص حقیقی یا حقوقی که موظف به پرداخت مالیات هستند باید در زمان مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را تهیه کرده و همراه با سایر اسناد و مدارک مالی به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند.

هر مودی باید در این مرحله دفاتر قانونی خود را مانند دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی و سایر دفاتر تهیه کرده و بدون هیچ گونه نقصی به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند.

تحریر دفاتر قانونی

برای تحریر قانونی باید اصول و قواعدی را رعایت کنید. علاوه بر این که دفاتر قانونی را باید در زمان مقرر به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند در زمان مقرر هم برای پلمپ دفاتر اقدام کنند. مؤدیان مالیاتی وظیفه دارند قبل از شروع سال مالیاتی نسبت به پلمپ دفاتر قانونی خود اقدام نمایند. در تهیه و تنظیم دفاتر قانونی باید نهایت دقت را به خرج دهید وگرنه مشکلات مالیاتی زیادی گریبانگیرتان خواهد شد.

دریافت گواهینامه ارزش افزوده

کلیه دریافت کنندگان مالیات ارزش افزوده باید گواهی نامه مبنی بر دریافت مالیات ارزش افزوده داشته باشند. برای گرفتن گواهی ارزش افزوده باید قبل از هر کاری برای این دریافت گواهی ارزش افزوده ثبت نام کنند و پس از ارائه اظهارنامه مالیاتی برای دریافت گواهی نامه ارزش افزوده اقدام کنند.

سازمان امور مالیاتی پس از بررسی اسناد و نامه های ارسال شده در صورت عدم وجود نقض برای مودی ، گواهی 6 ماهه صادر کرده و پس از پایان 6 ماه دوباره آن را تمدید می کنند. بدون داشتن گواهی ارزش افزوده دریافت این مالیات از مودیان غیر قانونی است و آنها را مشمول جریمه می کند. مودیان باید گواهی ارزش افزوده خود را تمدید کنند . لازم است مودیان بدانند تأخیر در تمدید گواهی ارزش افزوده ضمن آن که فعالیت های آنها را دچار اختلال کرده نوعی تخلف محسوب می­شود.

 

((برای اطلاع از مالیات ارزش افزوده اینجا کلیک کنید))
تهیه و تنظیم گزارشات فصلی

مطابق ماده 169 مالیات مستقیم مودیان مالیاتی وظیفه دارند پس از دریافت کد اقتصادی در پایان هر فصل، فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند. و معاملات خود را به صورت شفاف در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.

اشخاص حقیقی و حقوقی تا زمانی که کد اقتصادی خود را دریافت نکرده اند، اجازه ندارند گزارش فصلی خود را با کد اقتصادی دیگران به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند؛ چون در این صورت به میزان 10 درصد معاملات خود جریمه می شوند.

زمان لازم برای ارسال گزارشات فصلی حداکثر یک ماه پس از پایان هر فصل است. با استفاده از خدمات مالیاتی می­توانید این گزارش را به صورت بی نقص و با دقت و رعایت تمام جزئیات مورد نظر سازمان امور مالیاتی، تهیه و تنطیم نمایید.

تهیه و تنظیم گزارش مالیات حقوق پرسنل

یکی از مهم­ترین اموری که شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بزرگ با آن دست و پنجه نرم می­کنند، تهیه و تنظیم قراردادهای پرسنل مطابق قانون شیوه محاسبه حقوق و مزایا و محاسبه کسورات قانونی مانند مالیات بیمه عوارض است. یکی از خدمات مالی و مالیاتی تهیه و تنظیم گزارش مالیات حقوق پرسنل است.

موسسه حساب اندیش آذرخش با بیش از ۱۰ سال سابقه خدمات مالی و مالیاتی،حسابداری و حسابرسی و مشاور ارشد ده ها شرکت معتبر ، آماده ارائه خدمت به شما در تمامی خدمات مالی و مالیاتی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

 تمامی حقوق  این سایت به نام حساب اندیش آذرخش محفوظ است.