رفتن به محتوا رفتن به پابرگ

سامانه ثامن (oil169)

یکی از سامانه های متفاوتی که در راستای مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی و پتروشیمی در کشور راه اندازی شده سامانه ثامن (oil169) است. از مهم ترین کالاهایی که در کشور قاچاق می شود نفت و فرآورده های آن است که تاثیر مستقیمی در اقتصاد کشور دارد. در این راستا سامانه مذکور می تواند خدمات خود را به سازمان های مختلفی مانند سازمان امور مالیاتی و بازار بورس کالا ارائه دهد.

در حال حاضر سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان یکی از سازمان های تغذیه کننده از این سایت از کاربران خود خواسته در سامانه ثامن صورت حساب های الکترونیکی ثبت کنند تا صورت حساب های ارسال شده توسط خریداران را تایید کنند.

بنابراین می توان دریافت که سامانه ثامن اهمیت زیادی دارد و می تواند خدمات مختلفی را در حوزه های متفاوت به کاربران ارائه دهد. این سامانه در حال حاضر به نشانی اینترنتی  oil169.ir در اختیار فعالان قرار دارد. در ادامه مقاله برای آشنایی بیشتر با این سامانه قصد داریم در مورد ورود به این سایت، ثبت فاکتور خرید از آن و ثبت بر خط معاملات صحبت کنیم.

فهرست مطالب 
 • ثامن چیست؟
 • ورود به سامانه ثامن
 • ثبت فاکتور خرید در سامانه ثامن
 • سایر امکانات سامانه ثامن
 • خلاصه مطالب
ثامن چیست؟

سامانه ثامن ، یکی از سامانه های ارائه شده توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است. این سامانه با هدف فراهم کردن یک سیستم کنترل کننده برای جلوگیری از قاچاق انواع محصولات نفتی و پتروشیمی در کشور ایجاد شده است و برای همین امکانات و شرایط مختلفی را با توجه به پیاده سازی هدف خود ارائه می دهد.

شما می توانید معاملات مربوط به فرآورده ها، مشتقات نفتی، پتروشیمی و غیره را در این سامانه ثبت نموده و از قاچاق کالا جلوگیری کنید. در واقع سامانه مذکور اطلاعات مربوط به توزیع فرآورده های نفتی و پتروشیمی را ثبت می کند تا از این طریق بتواند از قاچاق انواع فرآورده های نفتی جلوگیری کند.

سازمان بورس و سرمایه گذاری کالا به عنوان یکی از زیر مجموعه های سایت ثامن به نشانی oil169.ir از این سایت تغذیه می کند زیرا بسیاری از فرآورده های نفتی و پتروشیمی از طریق بورس و سرمایه گذاری کشور در اختیار خریداران و فروشندگان قرار می گیرد. هم چنین بورس کالا می تواند برای جلوگیری از قاچاق فرآورده های نفتی شفافیت خوبی را ایجاد کند.

البته سازمان های دیگری مانند سازمان امور مالیاتی کشور نیز از سایت ثامن بهره گیری می کنند تا بتوانند در بخش های مختلف امور مالیاتی با آن همکاری کنند.

ورود به سامانه ثامن (oil169.ir)

در صورتی که قصد دارید از امکانات و خدمات سامانه ثامن استفاده کنید باید در آن حساب کاربری داشته باشید تا بتوانید وارد سایت شوید. این سامانه از بخش های مختلفی تشکیل شده است که امکان استفاده از آن را تنها برای افراد دارای نام کاربری و رمز عبور فراهم کرده است. بنابراین در صورتی که شما قصد استفاده از این خدمات را داشته باشید می توانید طبق روش زیر وارد سایت ثامن شوید:

 • ابتدا وارد سایت ثامن به نشانی اینترنتیir شوید.
 • برای ورود به صفحه کاربری خود در سایت ثامن باید نام کاربری، رمز عبور و کد امنیتی را در کادرهای مشخص شده وارد کنید. سپس با کلیک گزینه «ورود به سامانه» وارد صفحه کاربری خود شوید.

خوب است بدانید که نام کاربری و رمز عبور جهت ورود به سامانه ثامن ، همان نام کاربری و رمز عبور معاملات فصلی در سامانه امور مالیاتی کشور هستند. لذا اگر شما قبلا در سایت سازمان امور مالیاتی کشور ثبت نام کرده باشید می توانید از نام کاربری و کلمه عبور آن برای اتصال به صفحه کاربری خود در سایت oil169.ir استفاده کنید.

ثبت فاکتور خرید در سامانه ثامن    

یکی از مهم ترین خدماتی که در سامانه ثامن ارائه می شود امکان ثبت فاکتور خرید می باشد. در واقع شما در این سایت می توانید فاکتور فروش خود را ثبت کنید و آن را برای فرد خریدار ارسال کنید. هم چنین در صورتی که در حوزه های مختلف فرآورده های نفتی اقلام مختلف کالا را خریداری کرده‌ باشید می توانید فاکتور خرید خود را در این سایت ثبت کنید.

اگر قصد ثبت فاکتور خرید در سایت ثامن را داشته باشید باید حتما نام کاربری و رمز عبور داشته باشید تا بتوانید وارد پنل کاربری خود شوید. سپس از طریق بخش ثبت فاکتور خرید در سایت ثامن فاکتور مورد نظر خود را اضافه کنید.

در صورتی که قصد ثبت فاکتور خرید در سایت ثامن را دارید باید کلیه اطلاعات فاکتور مانند شماره فاکتور، تاریخ فاکتور، مبلغ کل و غیره را به همراه تصویر آن وارد کنید. بنابراین خلاصه ثبت فاکتور خرید در سایت ثامن به شکل زیر می باشد:

 • به سایت ثامن به نشانی اینترنتی oil169.ir مراجعه کنید.
 • جهت ورود به صفحه کاربری خود نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید.
 • به بخش ثبت فاکتور جدید رجوع کنید.
 • اطلاعات فاکتور و ثبت فاکتور خرید را در سایت ثامن انجام دهید.
سایر امکانات سامانه ثامن

سایت ثامن با هدف ارائه خدمات غیر حضوری ثبت آنلاین معاملات فرآورده های نفتی و پتروشیمی و تسهیل آنها راه اندازی شده است. در صورتی که شما نام کاربری و کلمه عبور داشته باشید می توانید از این سایت و امکانات آن استفاده کنید که در ادامه مهم ترین آن ها را بیان می کنیم:

خدمات انبار: در این بخش شما می توانید به کالاهایی که در انبار خود موجودی دارید، دسترسی پیدا کنید.

تولیدات: این بخش با هدف افزودن موجودی های جدید ایجاد شده است. به این بخش تولیدات جدید اضافه می شوند و در نهایت به لیست کالاهای موجود در انبار اضافه خواهند شد.

فاکتور فروش: در صورتی که شما قصد ایجاد فاکتور فروش داشته باشید می توانید با مراجعه به این بخش اقدامات لازم را انجام دهید و آن را به خریدار کالا ارسال کنید.

فاکتور خرید: فاکتورهایی که توسط شما به عنوان فروشنده ایجاد شده اند در بخش فاکتور خرید قابل مشاهده هستند. به طوری که شما با ورود به این بخش می توانید آنها را تایید کنید.

اعلام واردات: کالاهایی که وارد سامانه کردید اعلامیه آن ها در این بخش ثبت می شوند. به طوری که تمام محصولاتی که به لیست کالاهای وارد شده اضافه شدند، به انبار افزوده می شوند.

پیش فاکتور صادرات: در صورتی که شما قصد صادر کردن کالاهای موجود در انبار خود را داشته باشید می توانید از بخش پیش فاکتور صادرات آن را ثبت کنید و اطلاعات صادرات کالاهای موجود را درج کنید.

خلاصه مطالب

در مقاله بالا به صورت کامل در مورد سامانه ثامن و مراحل ورود به آن صحبت کردیم و هم چنین به کاربردی ترین امکانات این سایت اشاره کردیم. حال اگر شما با مطالعه مقاله بالا به سوالات خود پیرامون سایت ثامن نرسیدید می توانید جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان حساب اندیش آذرخش  تماس حاصل نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

 تمامی حقوق  این سایت به نام حساب اندیش آذرخش محفوظ است.