رفتن به محتوا رفتن به پابرگ

مشاور مالی

 مشاور مالی کیست ؟

در واقع از مشاور مالی می توان به عنوان شریک شما در زمینه های مختلف به ویژه در امور شرکت نام برد. بطور مثال، ممکن است شما تصمیم بگیرید وامی بابت امور تجاری تان با بهره ای مشخص دریافت نمایید، که اگر این اقدام بدون برنامه ریزی بوده به احتمال زیاد شرکت متحمل هزینه های مالی خواهد بود. حال آنکه اگر شما دارای یک مشاور مالی باشید در اینجا راهنمایی های لازم را انجام داده تا شرکت بتواند بهترین استفاده را در این زمینه برده و بازدهی مورد انتظار را کسب میکنید.

مشاواران مالی در اولین قدم با کارفرمایان خود تعامل ایجاد میکنند تا دارایی های آن ها را بهتر بشناسند و به عنوان مثال بتوانند با توجه به شرایط سرمایه گذاری خاصی را پیشنهاد دهند.

در اینجا مشاور مالی با محاسباتی نظیر اینکه وام دریافتی چه میزان هزینه به شرکت تحمیل می کند و طی این مدت چه میزان به تولیدات و درآمد شرکت می افزاید به شما کمک میکند کم ریسک ترین روش را انتخاب کنید.

افراد متعددی تحت عنوان مشاور مالی در حال فعالیت هستند. این اشخاص معمولا با توجه به نوع مهارت و تخصص خود در یک حیطه خاص فعالیت می کنند. برای مثال برخی مشاوران مالی در حوزه سرمایه گذاری فعال هستند و برخی مشاوران مالی در بحث اقتصادی بسیار خبره هستند. همه این موارد ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و یک مشاور مالی عالی سعی می کند که در تمام موارد تخصص خود را بالا ببرد.

مشاور مالی در بسیاری از شغل ها و سازمان ها می تواند ورود کند. از سازمان ها و وزارت خانه های دولتی تا شرکت های خصوصی و حتی مشاغل خرد. نمی توان خدمات یک مشاور مالی را در یک سطح محدود کرد. همه مردم و کسب و کارها با اقتصاد و امور مالی مرتبط هستند و پتانسیل بهره مند شدن از مشاوره مالی را دارند.

در نتیجه مشاور مالی یک متخصص مالی است که در مورد امور مالی یک فرد یا نهاد مشاوره ارائه می دهد. مشاوران مالی می توانند با ارائه استراتژی ها و روش هایی برای ایجاد ثروت بیشتر، کاهش هزینه ها یا حذف بدهی ها، به افراد و شرکت ها کمک کنند تا زودتر به اهداف مالی خود برسند.

 نقش مشاور مالی در مجموعه چیست ؟

در خصوص اینکه مشاور مالی چه فعالیت هایی می کند باید گفت که یک مشاور مالی نقش بسیار حیاتی در یک مجموعه دارد. در واقع نقش وی، مدیریت منابع و مصارف یک شرکت یا سازمان یا ارگان است. یک مشاور مالی تلاش می کند با شناسایی دقیق کلیه هزینه ها طوری آنها را مدیریت کند که هزینه های غیر ضروری بدون اینکه خللی در کیفیت محصول پیش بیاید حذف و کم شده و از این طریق بهای تمام شده تولیدات شرکت کاهش و با حفظ کیفیت لازم بتواند در بازارهای رقابتی علاوه بر حفظ مشتریان قبلی، مشتریان جدیدی نیز کسب کند.
یک مشاور مالی با تجربه می تواند از طریق تهیه انواع گزارشات مدیریتی و مقایسه آنها با دوره های مختلف و همچنین با شرکتهای رقیب، مدیران ارشد شرکت را در زمینه های مختلف تولید و بازاریابی یاری رسانی کند.
یک مشاور مالی موفق می تواند این اطمینان را به مدیران شرکت بدهد که صورتهای مالی تهیه شده کاملا منطبق با قوانین و مقررات مربوطه (از قبیل قانون مالیات ها، قوانین کشوری، قانون بیمه و… و استانداردهای حسابداری) بوده تا شرکت مشمول هزینه های متحمله ناشی از عدم رعایت قوانین مذکور نگردد.

 شرح وظایف مشاور مالی

مشاور مالی وظایف گسترده ای دارند و آنچه مشاوران مالی انجام می دهند بستگی زیادی به نوع سازمان دارد. در یک تجارت کوچک، یک مشاور مالی ممکن است مسئول کل عملیات مالی باشد، در حالی که در یک شرکت بزرگ، مشاور مالی ممکن است بیشتر در زمینه خاصی از امور مالی، مانند گزارشگری مالی یا مدیریت نقد، تخصص داشته باشد.

وظایف مشترک مشاور مالی عبارتند از:

•    تهیه گزارشات و اطلاعات دقیق مالی
•    تهیه صورتهای جریان نقدی
•    پیش بینی سود
•    مدیریت اعتبار
•    ارائه مشاوره در تصمیم گیری های مالی
•    هدایت سرمایه گذاری ها
•    انجام پیش بینی های مالی
•    بودجه بندی
•    مدیریت ریسک خسارت مالی

برای انجام مسئولیت های خود، مشاور مالی باید از الزامات قانونی و نظارتی آگاهی داشته باشند. تغییرات در قوانین، اعلامیه های حسابداری و مالیات می تواند تأثیر قابل توجهی بر وضعیت مالی یک سازمان و نحوه مدیریت امور مالی آن داشته باشد. بنابراین، مشاوران مالی باید از شرایط نظارتی برای کارفرمایان خود مطلع باشند.

مشاور شغلی مشاغل

مشاوران مالی با شرکتها یا افراد همکاری می کنند تا با ارائه اطلاعات و راهنمایی در مورد موضوعاتی که شامل مالیات، سرمایه گذاری و تصمیمات بیمه ای می شود، برای آینده مالی خود برنامه ریزی کنند. این مشاوران که اغلب مشاوران مالی نامیده می شوند، برای ارائه مشاوره های شخصی با مشتریان همکاری می کنند. مشاور مالی همچنین می توانند خرید و فروش سهام و اوراق قرضه را برای مشتریان خود هدایت کنند. برخی از مشاوران مالی برای شرکت های مشاوره ای کار می کنند که بر نیازهای مالی مشاغل یا صنایع خاص تمرکز می کنند.

وظایف مشاور مالی شخصی

مشاوران شخصاً با مشتریان برای ارزیابی وضعیت مالی آنها ملاقات می کنند تا یک برنامه مالی ارائه دهند که شامل اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت باشد. مشاور مالی در تصمیم گیری های برنامه ریزی مالی برای بازنشستگی، تحصیل، هزینه های روزمره و سرمایه گذاری به مشتریان کمک می کنند. آنها به طور منظم با مشتریان ملاقات می کنند تا ارزیابی کنند که چگونه تغییرات زندگی مانند ازدواج، تغییر شغل یا تولد فرزند بر برنامه مالی مشتری تأثیر می گذارد. علاوه بر این، بسیاری از مشاوران مجوز خرید و فروش محصولات مالی مانند بیمه نامه، سهام و اوراق قرضه را دارند.

شرایط شغلی مشاوران مالی

مشاوران مالی به طور معمول دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در امور مالی یا زمینه های مرتبط و نزدیک هستند. برخی از کالج ها و دانشگاه ها مدرک مشاوره مالی ارائه می دهند. برخی دیگر برای کسانی که مایل به ورود به این حرفه هستند مدرک عمومی تری ارائه می دهند. مشاوران مالی به عنوان آمادگی برای این رشته مدارکی در زمینه های مالی، تجارت یا اقتصاد دریافت می کنند.

مشاور مالی به چه کسانی خدمات ارائه می دهد؟

یک مشاور مالی می تواند به افراد یا شرکت ها در دستیابی به اهداف مالی خود کمک کند که به شرح زیر می باشد:

اشخاص حقیقی

در مورد یک فرد، یک مشاور مالی می تواند بینش خود را در مورد چگونگی پس انداز بیشتر و ایجاد ثروت ارائه دهد. این کار اغلب با ایجاد مجموعه ای از سرمایه گذاری ها انجام می شود که به خوبی با نگرش ریسک مشتری مطابقت دارد. اگر چشم انداز سودآوری بالقوه بیشتر برای آنها جذاب تر از چشم انداز احتمالی از دست دادن سرمایه باشد، برخی از مشتریان تمایل بیشتری به پذیرش ریسک دارند.

برعکس، مشتریانی نیز هستند که بیشتر ریسک می کنند و آنها سبد پرمخاطره ای را می خواهند، حتی اگر بازده بالقوه کمتری داشته باشد.

تعیین نگرش ریسک فردی ممکن است دشوار باشد زیرا نگرش ریسک فردی می تواند به تعداد زیادی از عوامل بستگی داشته باشد. بنابراین، یک مشاور مالی ممکن است در مورد مواردی مانند سن فرد، درآمد، وضعیت تاهل، بدهی یا پس اندازها سوال کند تا درک کاملی از مشتری خود بدست آورد.

 شرکت ها

در مورد شرکت ها، مشاوران مالی می توانند به ارائه دیدگاه خود در پروژه های توسعه شرکت کمک کنند. به عنوان مثال، اگر شرکتی برای توسعه عملیات خود قصد ساخت کارخانه ای جدید دارد، مشاوران مالی می توانند به طور مستقل سودآوری پروژه را ارزیابی کنند.

پس از اتمام ارزیابی مشاور، او می تواند یافته های خود را به مدیریت شرکت ارائه دهد تا تجزیه و تحلیل او به عنوان نظری ارزشمند به مدیر شرکت کمک کند.

آیا شما به مشاور مالی احتیاج دارید ؟

در واقع از مطالب مطرح شده در بالا میتوان اینطور نتیجه گیری کرد که مشاور مالی از طریق دانش و تجربه خود به مدیران شرکت کمک می کند تا با حداقل کردن هزینه و حداکثر کردن درآمد سهامداران، بهترین تصمیمات را اتخاذ کنند.

صرف نظر از مأموریت اصلی شرکت ها، همه سازمانها می توانند از کارهایی که یک مشاور مالی انجام می دهد بهره مند شوند. مشاوران مالی به طور کلی بر سلامت مالی یک سازمان نظارت می کنند و به اطمینان از ادامه حیات آن کمک می کنند. آنها بر عملکردهای مهمی مانند نظارت بر جریان نقدی، تعیین سودآوری، مدیریت هزینه ها و تولید اطلاعات دقیق مالی نظارت می کنند.

مشاور مالی اعم از نظارت بر کل عملیات مالی یا جنبه خاصی از امور مالی، مانند اعتبار یا مدیریت ریسک، کلید موفقیت هر سازمان هستند.
این که آیا برای امور مالی شخصی خود نیز به مشاور مالی نیاز دارید بستگی به شرایط شما دارد. اگر مجموعه سرمایه گذاری نسبتاً ساده ای دارید، می توانید از یک مشاور مالی با سطح متوسط به عنوان راهی کم هزینه برای مدیریت این سرمایه گذاری ها استفاده کنید  این در شرایطی است که خودتان با انجام دادن این کار راحت نیستید به عنوان نمونه وقت ککافی برای ارزیابی ها یا بررسی شرایط موجود را نداشته باشید.

اگر سرمایه گذاری های شما تا حدودی پیچیده است یا به موضوعاتی غیر از مدیریت سرمایه گذاری مانند برنامه ریزی املاک، کمک مالیاتی یا بازپرداخت بدهی احتیاج دارید، ممکن است ارزش همکاری با یک مشاور مالی برجسته یا یک شرکت که خدمات آنلاین و حضوری مشاور مالی را ارائه می دهد همکاری داشته باشید.

ممکن است ایده خوبی باشد که در صورت مواجهه با تغییرات یا رویدادهای مهم زندگی، از مشاور مالی مشاوره بگیرید. ازدواج، داشتن فرزند یا تغییر شغل می تواند پیامدهای جدی برای امور مالی شما داشته باشد. صحبت با یک متخصص می تواند به شما کمک کند این تغییرات را پیش ببرید و برنامه کلی مالی خود را تعدیل کنید.

((برای آگاهی از جدول ضرایب مالیاتی ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید))
آینده مشاوره مالی به کدام سمت می رود؟


با پیشرفت تکنولوژی، تعداد فزاینده ای از ” ربات های مشاور” به وجود می آیند که توسط شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. Robo-consultors برنامه های خودکاری هستند که اطلاعات کاربران را با استفاده از الگوریتم های پیشرفته تفسیر کرده و سبد سرمایه گذاری با اهداف مالی خاص مشتری ایجاد می کنند.

چنین برنامه هایی فرآیند جمع آوری و تفسیر اطلاعات را به صورت خودکار انجام می دهند، به این معنی که آنها می توانند کار مشاور مالی را در کسری از زمان و با کسری از هزینه به پایان برسانند. اگر تکنولوژی به پیشرفت خود ادامه دهد و الگوریتم ها دقیق تر شوند، ربات های مشاور می توانند تهدیدی واقعی برای مشاوران مالی باشند.

با این وجود، نگرانی زیادی در مورد اینکه چگونه ربات های مشاور قابل اعتماد هستند، وجود دارد. بسیاری از افراد هنوز مایلند بدانند که پول آنها توسط یک شخص واقعی مدیریت می شود که می توانند با آنها صحبت کنند و با آنها ارتباط برقرار کنند، نه به وسیله رایانه. با این حال، در دنیایی که مشاوران مالی و مدیران سرمایه گذاری به ندرت شاخص های بازار را شکست می دهند، نگرانی آن کمتر شده است.

چرا برای تشخیص وضعیت مالی خود به یک متخصص نیاز دارید؟


درست مانند اینکه خود درمانی ایده خوبی نیست، شما نیاز به یک متخصص برای تشخیص وضعیت واقعی مالی خود دارید. این متخصص می تواند یک مشاور مالی باشد که به شما مشاوره مالی ارائه می دهد

باید به بحث مشاور مالی مانند مراجعه به پزشک برای معاینه سلامت نگاه کرد، در حالی که یکی درباره سلامت جسمی و دیگری درباره سلامت مالی می باشد.
علاوه بر این، مشاوران مالی باتجربه می توانند با توجه به اشتیاق و علایق فرد مشاوره های خود را ارائه کنند. کسی که بیشتر از ریسک دوری می کند، ممکن است تمام پول خود را به صورت پس اندازهای بانکی درآورد و شاید سالانه درصدی ثابت به عنوان سود کسب نماید که این خود می تواند به ضرر آن شخص باشد زیرا امکان دارد بخاطر تورم ارزش سرمایه اش از دست برود.

در نهایت، بهترین مشاور مالی کسی است که بتواند شما را درک کند و می توانید به او اعتماد کنید و با او خوب کار کنید. مشاور مالی شما نیز کسی است که می داند در مواجهه با چالش ها و از دست دادن فرصت ها چگونه باید رفتار کرد و هدف او این است که به شما کمک کند تا پتانسیل بهتری برای به حداکثر رساندن بازده و افزایش سرمایه خود فراهم نمایید.

سابقه و مهارت  یک مشاور مالی

مشاوران مالی همچنین باید تجربه واقعی داشته باشند، ترجیحاً در زمینه تجاری یا فروش. مهارت های فروش فردی برای مشاوران مورد نیاز است، زیرا هدف جذب مشتریان جدید است. اگر یک مشاور مالی جدید در برقراری ارتباط و فروش به مشتریان احتمالی مشکل داشته باشد، هیچ شانسی برای موفقیت وجود ندارد.

مشاوران مالی جدید نیز به ندرت به طور مستقیم در خارج از دانشگاه استخدام می شوند، زیرا به تجربه نیاز دارند. اکثر مشاوران تمایل دارند که در صنعتی وارد شوند که تجربه قبلی داشته باشند.

مشاوران همچنین باید دارای کیفیت کارآفرینی باشند، مشابه صاحبین مشاغل. هنگامی که یک مشاور قدرت و توانایی تجارت داشته باشد، این روحیه کارآفرینی چیزی است که افراد موفق را از افراد معمولی متمایز می کند. حفظ مشتریان، یک روش مشاوره مالی مشابه اداره یک تجارت است. مشاوران موفق از رویکرد سیستماتیک برای خدمات به مشتریان، بازاریابی و سرمایه گذاری استفاده می کنند. این مشاوران بیشتر از آنکه نسبت به مشتریان واکنش نشان دهند، فعال هستند. تمرینات مانند یک ماشین روغن کاری شده خوب برای رشد آماده می شود.
کار به عنوان یک برنامه ریز مالی، که مشاور مالی شخصی نیز نامیده می شود، فرصتی را برای همکاری مستقیم با مشتریان و مشاغل برای حرکت در اصول اساسی تأمین مالی شخصی فراهم می آورد.

برنامه ریزان مالی به مشتریان خود در مورد چگونگی دستیابی به اهداف مالی خود توصیه می کنند. برخی از برنامه ریزان مالی خدمات برنامه ریزی جامعی را بدون ارائه توصیه ارائه می دهند، در حالی که برخی دیگر خدمات برنامه ریزی و معاملاتی را ارائه می دهند.

برنامه ریزان مالی اغلب در یک شرکت سرمایه گذاری یا بیمه کار می کنند، اما برخی هستند که مستقل فعالیت می کنند. صرف نظر از ساختار خدمات یا محیطی که در آن کار می کنند، همه برنامه ریزان مالی شرح وظایف مشابهی دارند.

((برای ورود به سامانه جامع تجارت ایران کلیک کنید))
مشاور مالی شخصی

امروزه در کشور با توجه به پیچیدگی های اقتصادی ، شرایط مالی نامناسب کسب و کارها و وضعیت مالی مردم که اکثرا در بحران به سر می برد توصیه می شود که مردم و کارفرمایان در تصمیمات مالی و اقتصادی خود با یک مشاور مالی شخصی مشورت نمایند . با بررسی آمار تورم و آثار به جای مانده از آن در سال های اخیر بسیاری از کسب و کارها ورشکست شده اند و یا با شرایط بد اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند . سایر مردم هم از این موضوع مستثنا نیستند و باید در تصمیم گیری های مالی خود محتاط باشند و برای تصمیمات مهم خود ار مشاوره مالی یک مشاور مالی شخصی بهره مند شوند.
مشاوران مالی به کمک تجربه و دانش به روز خود در حوزه های مالی و اقتصادی می توانند کمک شایانی کنند. آنها در مواردی تصمیمات را با دلایل قانع کننده ای نهی می کنند ، اصلاح می کنند و حتی مسیرهای مالی دیگری را پیش پای سایرین قرار می دهند.

یکی دیگر از مواردی که اکثر مردم و کسب و کارها با آن رو به رو هستند موضوع مالیات است ، یک مشاور مالی خبره با قوانین مالیاتی و تجارت نیز آشنا هست و در مدیریت مالیات مجموعه یا هر شخص حقیقی راهنمایی های لازم را ارائه می دهد. با توجه به پیچیدگی قوانین مالیاتی و صدور بخشنامه ها و دستورالعمل های مالیاتی برای آحاد مردم و کسب و کارها بهتر است یک شخص به عنوان مشاور مالی در کنار هر شخصی وجود داشته باشد.

آشنایی با کسب و کارهای مختلف و شناخت از بازارهای مالی و پولی ، تکالیف مالیاتی ، معافیت های مالیاتی و… از دلایلی است که همکاری با مشاور مالی شخصی را یک امر مثبت تلقی می کند و یکی از مسیرهای صحیح برای استفاده از تجربیات کسانی است که در این امور تخصص و آگاهی دارند.

برای دریافت مشاوره مالی می توان با دو گروه ارائه کننده این خدمات مشاوره ای همکاری داشت، اولی اشخاص حقیقی هستند که به عنوان مشاور مالی خدمات ارائه می هند و دومی شرکت های مشاور مالی و مالیاتی هستند که دارای شخصیت حقوقی می باشند و از اعتبار بیشتری نیز نسبت به گروه اول یعنی مشاوران با شخصیت حقیقی برخوردارند.

این شرکت ها به دلیل وسعت و تنوع کاری و تجربیات به دست آمده در حوزه های مالی و اقتصادی می توانند یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب مشاور مالی باشند. مشاور مالی شخصی می تواند به روش های مختلفی با طرف مقال در ارتباط باشد برای مثال : مشاوره تلفنی، مشاوره حضوری و مشاور آنلاین از روش های دریافت مشاوره مالی شخصی است.

شرکت حسابداری حساب اندیش آذرخش ارائه دهنده خدمات نوین درحوزه مشاوره مالی است.برای داشتن یک مشاور مالی خبره در کنار خود یا سازمان خود فقط کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

 تمامی حقوق  این سایت به نام حساب اندیش آذرخش محفوظ است.