رفتن به محتوا رفتن به پابرگ

مشاغل معاف از مالیات

به طور کلی مشاغل بسیار مهمی هستند که دارای اهدافی مانند آموزش و پرورش یا صادرات و واردات می باشند و جامعه را تحت تاثیر قرار می دهند، بنابراین معاف از مالیات هستند. در ادامه مشاغل معاف از مالیات 1402 را بیان می کنیم:

 

مشاغل معاف از مالیات 1

مشاغل آموزشی، تربیتی و ورزشی

یکی از مشاغل بسیار مهم موجود در کشور، سیستم آموزشی کشور است و هدف از این معافیت هم، کاهش مشکلات موجود بر سر آموزش عالی می باشد و می‌توانند بدون پرداخت هیچ گونه مالیاتی فعالیت داشته باشند.

مشاغل و صنایع صادراتی کشور

صادرات، یکی از مهم‌ ترین جنبه‌های تأمین ارزی کشور است و هدف از معافیت مالیاتی، کاهش مشکلات موجود بر سر صادرات محصولات و خدمات به خارج از کشورمی باشد و به همین دلیل این حوزه نیز از پرداخت مالیات به طور کامل معاف شده است.

مشاغل و موسساتی که سرمایه گذاری در بنگاه‌های تولید می‌کنند

این بخش از جامعه بسیار مهم است و یکی از پایه های حیاط کشور محسوب می شود و بر اساس قانون 138 مالیات‌های مستقیم، مشاغل، مؤسسات و افرادی که در بنگاه‌های تولیدی کشور و نیازمند سرمایه گذار هستند، به دلیل اینکه بتوانند به راحتی در این بخش سرمایه گذاری کنند، نیز از پرداخت مالیات معاف هستند.

مشاغل معاف از مالیات 2

 
مشاغل مربوط به بخش عشایری، روستایی و کشاورزی

کشاورزی، قسمت‌های روستایی و عشایر هم بخش مهمی از جامعه هستند. البته، کشاورزی بخش مهمی برای تامین نیازهای کشور است و افزایش قدرت کشاورزی کشور بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل است که این بخش و بخش های وابسطه به آن مانند: تعاونی‌های کارگری، صیادان، عشایر و اتحادیه‌های این مشاغل معاف از پرداخت مالیات هستند.

مشاغل تولیدی، معدنی و گردشگری

بخش گردشگری، معادن و مشاغل تولیدی کشور، هم از دیگر مشاغل معاف از مالیات هستند و به دلیل اهمیت این مشاعل در جامعه، نباید کمترین مشکلات را در سر راه آن ها وجود داشته باشد و به همین جهت نیز بخش گردشگری، تولیدی و معدنی نیز از پرداخت هر گونه مالیات معاف می باشد.

معافیت مالیاتی مشاغل موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی

مناطق آزاد تجاری مانند کیش نیز به طور مستقیم و غیرمستقیم تأثیر بسیار زیادی در ارز آوری کشور دارند و با هدف جذب سرمایه گذار خارجی معاف از مالیات هستند این معافیت باعث می شود که فرصت خوبی را برای جذب سرمایه گذار فراهم شود.

مشاغل معاف از مالیات 3

مشاغل مربوط به بخش هنر و فرهنگ

یکی از مشاغلی که معاف از مالیات، مشاغل هنری و فرهنگی می‌باشند و هدف از این معافیت هم، کمک رسانی به هنرمندان این مشاغل است.

مشاغل مربوط به بخش ترانزیت

ترانزیت، جزو مهم‌ترین مشاغل و حوزه‌های موجود در کشور است و نقش بسیار مهمی در تأمین منابع ارزی و سایر نیازهای کشور دارد و به همین دلیل است که با توجه به قانون مالیات های کشور، مشاغل مربوط به این بخش نیز معاف از مالیات هستند.

معافیت مشاغل خانگی از مالیات

همان طور که می دانید، سرمایه ی مشاغل خانگی به وسیله ی بانوان تأمین می‌شود و در اکثر موارد، دریافت مالیات از این مشاغل نیز ممنوع است و این مشاغل، شامل: صنایع دستی، کشاورزی، قالی بافی، دامپروری، خدمات تولید، شیلات، محصولات غذایی خانگی می باشند و از پرداخت مالیات معاف هستند.

لیست شغل های معاف از مالیات

برخی از شغل‌ها و فعالیت‌های پزشکی، فرهنگی، هنری، ورزشی، آموزشی و پژوهشی هستند که معاف از مالیات می باشند و در ذیل لیست این مشاغل را بیان می کنیم:

·         برخی از پزشکان و متخصصان پزشکی

·         ورزشکاران حرفه‌ای

·         نویسندگان و شاعران

·         کارمندان و مشاوران برخی از سازمان‌های ملی و بین‌المللی

·         نقاشان و هنرمندان تصویری

·         بازیگران تئاتر و سینما

·         موسیقی‌دانان کلاسیک

·         مربیان و سرمربیان ورزشی

·         دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و خصوصی

·         دانشجویان دانشگاه‌های خارجی

·         برخی از معلمان و مدرسان

این فهرست، هر ساله ممکن است با توجه به تغییرات قوانین، تغییر کند. توجه داشته باشید که برخی از شغل‌ها و فعالیت‌ها معاف از برخی مالیات‌ها هستند، اما مشمول مالیات‌های دیگر می شوند، به همین دلیل است که اطلاعات دقیق‌تر در مورد شغل‌های معاف از مالیات در ایران، باید با مطالعه قوانین و مقررات مالیاتی مربوط به هر فعالیت در دسترس باشد.

با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله، مشاغل معاف از مالیات در کشور شامل دسته بندی‌های مختلفی هستند که با پیدایش شغل‌های جدید، مشاغل معاف از پرداخت مالیات نیز به دسته بندی‌های متنوع‌تری دسته بندی می‌شوند که در حال حاضر شامل بخش‌هایی که گفته شد می‌باشد.

برای اطلاع از انواع معافیت های مالیاتی مشاغل خود میتوانید با کارشناسان ما در حساب اندیش آذرخش در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

 تمامی حقوق  این سایت به نام حساب اندیش آذرخش محفوظ است.